Vítězi se stali Petr Beran, Otakar Vítek a Martin Dedek

Praha, 25. dubna 2022

Na Novotného lávce v Praze se uskutečnilo finále 14. ročníku Logické olympiády, soutěže pořádané Mensou České republiky. Finálového prezenčního klání se zúčastnilo celkem 196 žáků a studentů. Vítězem v kategorii C se stal Martin Dedek, Mensa gymnázium, Praha. V kategorii A (3.–5. třída ZŠ) vyhrál Petr Beran ze ZŠ Máj II, České Budějovice a kategorii B (2. stupeň ZŠ) Otakar Vítek z Gymnázia Brno, třída kpt. Jaroše.

Čtrnáctého ročníku Logické olympiády se zúčastnilo rekordních 75 237 žáků a studentů z celkem 3 285 škol. Podobně jako v uplynulých ročnících registrovali pořadatelé nejvyšší účast v kategorii B pro žáky druhých stupňů základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Geograficky bylo nejvíce soutěžících z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Soutěžící absolvovali online základní kolo, dále pak prezenčně krajská kola 5. listopadu 2021. Do celorepublikového finále postoupilo 196 dětí ve třech soutěžních kategoriích. „Finále jsme byli nuceni odložit z původně plánovaného data na konci listopadu 2021 kvůli horšící se pandemické situaci a aktuálně platným pravidlům omezujícím konání hromadných akcí,“ uvedla Zuzana Poláková, koordinátorka soutěže, a dodala, že vzhledem ke zkušenostem z minulého ročníku, kdy krajská kola proběhla v online prostředí, preferoval jak organizační výbor, tak i soutěžící prezenční formu finálového kola, a tak vyčkával a termín pro finále vyhlásil až po uvolnění restriktivních opatření.

Poprvé v historii Logické olympiády se u testů finalisté setkali v prostorách pražské Novotného lávky, kde řešili různorodé logické úlohy – písemný a promítaný test, procvičili si prostorovou představivost a otestovali paměť.

Vítězem kategorie A se stal Petr Beran ze ZŠ Máj II., České Budějovice, v kategorii B se s výzvami testů nejlépe vypořádal Otakar Vítek, Gymnázium Brno, třída kpt. Jaroše a v kategorii C, tedy mezi nejstaršími soutěžícími, zvítězil Martin Dedek z Mensa gymnázia v Praze.

Medailisté Logické olympiády 2021 v jednotlivých kategoriích:

Kategorie A (žáci 3.-5. třídy 1. stupně ZŠ)
1. Petr Beran, ZŠ Máj II, České Budějovice
2. Jakub Čejka, Křesťanská ZŠ a MŠ J. A. Komenského, Liberec
3. Eliška Šebestová, Bulharská, ZŠ Ostrava Poruba

Kategorie B (žáci 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií)
1. Otakar Vítek, Gymnázium Brno, třída kpt. Jaroše
2. Martin Bryja, Gymnázium Brno, třída kpt. Jaroše
3. Tomáš Kornel, Gymnázium a SOŠ, Cihelní, Frýdek-Místek

Kategorie C (studenti středních škol)
1. Martin Dedek, Mensa gymnázium, Praha
2. Ondřej Chmelík, Církevní gymnázium, Mikulášské náměstí, Plzeň
3. Mikuláš Jandík, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha

Generálními partnery soutěže Logická olympiáda 2021 byli a soutěž finančními i věcnými dary podpořili škola OPEN GATE a Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, dále pak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, RSJ Foundation, AV Media, Albi, Asociace za lepší ICT řešení a řada dalších partnerů včetně mnoha krajů a měst. Díky všem těmto partnerům si i letos odnesli vítězové všech tří kategorií hlavní cenu v podobě notebooku, a spolu s dalšími oceněnými také hodnotné ceny v podobě deskových her a puzzle.

Logickou olympiádu 2021 mají tedy jak soutěžící, tak i organizátoři zdárně za sebou. Tým dobrovolníků Mensy, který ji každoročně připravuje, si ale na dlouho neoddychne. Za čtyři měsíce spustí registraci do dalšího, patnáctého ročníku soutěže Logická olympiáda. Ta se z malého regionálního klání v průběhu 14 let rozrostla na celosvětově největší (a velmi oblíbený) mensovní projekt pro děti a mládež. „Jsem potěšen zájmem dětí i mladých lidí, kteří se do Logické olympiády každý rok hlásí. Velké procento soutěží opakovaně, každý rok ale přibývají noví soutěžící, nově zapojené školy a počet účastníků kontinuálně roste,“ uzavřel Tomáš Blumenstein, místopředseda Mensy Česká republika a zakladatel soutěže s ambicí překonat opět za půl roku vloni dosažený počet přihlášených.

Kontakt:

Zuzana Poláková, koordinátorka Logické olympiády
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Mensa ČR na Facebooku Mensa ČR na Twitteru Mensa ČR na Instagramu Mensa ČR na LinkedInu


Kalendář AKCÍ